Regjistrimi i Temave

  1. “Statusi politik-shoqëror i shqiptarëve të Kosovës në vitet (1945-1966)” Shefqet Dinaj
  2. “Kosova gjatë Luftës së  Parë Botërore (1914-1918)” Fitim Rifati
  3. “Dukuri të bilinguizmit në sistemin arsimor shqiptar” Elida Begaj
  4. “Përparësitë e përdorimit të teknikave audio-vizive, të lidhura ngushtësisht me përvetësimin cilësor të gjuhëve të huaja në sistemin arsimor shqiptar sipas standardeve evropiane  (Rasti i gjuhës italiane)” Albana Muceku
  5. “Federata Pan-Shqiptare “VATRA” 1939-1989″ Erjon Dervishi
  6. “Peizazhi në pikturën shqiptare” Oltsen Gripshi
  7. “ Strukturat grafike dhe ngjyrore në artin dekorativ popullor në Shqipëri” Ervin Meniko
  8. “Modaliteti. Veçoritë thelbësore në folklorin muzikor shqiptar” Kushtrim Jakupi
  9. “Organizimi farefisnor në zonat paraurbane” Alfred Halilaj
  10. “Diplomacia e Britanisë së Madhe mbi marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave 1919-1939” Armend Mehmeti
  11. “Politika e Italisë ndaj Shqipërisë 1912-1920” Xhilda Shuka
  12. “Mendimi ushtarak strategjik dhe organizimi i Forcave të Armatosura të shtetit Shqiptar, 1945-1990” Ruzhdi Kuçi
  13. “Shqipëria në fillimet e Luftës së Ftohtë (1946-1953)” Dorian Koçi
  14. “Shpërngulja e shqiptarëve nga Kosova 1912-1941” Parim Kosova
  15. “Tekstilet popullore në Malësinë e Gjakovës” Hajdar Danjolli
  16. “Krijimtaria pianistike dhe pianizmi shqiptar” Ana Kacinari
  17. “Influencat orientale në veshjet popullore shqiptare” Dorina Arapi
  18. “Polifonia labe dhe muzika e kultivuar shqiptare” Blerina Shalari
  19. “Hebrenjtë në Shqipëri 1933-1946” Monika Stafa
  20. “Folklori muzikor në veprat simfonike shqiptare” Fatos Lumani
  21. “Çështje të integrimit në gjuhën shqipe në arsimin parauniversitar” Rezana Vrapi
  22. “At Anton Harapi-një rikthim i vështirë” Hysni Guda
  23. “Ornamentika në kostumografinë popullore të Shqipërisë së Jugut” Arjan Zurbo
  24. “Shqipëria në Traktatin e Varshavës” Etleva Smaçi
  25. “Evolucioni i temës së qytetit: “Qyteti i Jugut”, “Kronikë në gur”, “Qyteti pa reklama”” Alta Haluci
  26. “Manastiri i Shën Kollit në despotatin e Epirit (në kuadrin historik, arkitektonik dhe arkeologjik)” Reshat Gega
  27. “Sistemi i fortifikimeve Antike të Vona dhe mesjetare në Luginat e Mesme dhe të Poshtme të Osumit dhe Devollit” Majlinda Liçi 
  28. “Këngët popullore të fshatrave të Tiranës” Kreshnik Duqi
  29. “Kategoria gramatikore: vështrim në kufirin konvencional gramatikë-semantikë” Edmond Cane
  30. “Të folurit femëror në trevat e jugut (Vështrim sociolinguistik)” Aida Çuni Lamaj
  31. Tregtia Adriatike e Shkodrës me Republikën e Venecies në shekujt e XVII dhe XVIII” Alvin Saraçi
  32. “Ornamentika në banesën gjirokastrite” Dashmir Çuberi
  33. “Folklori dhe kompozitorët shqiptarë” Armira Kapxhiu
  34. “Muzetë arkeologjikë: Historia, e tashmja dhe perspektiva” Dorina Subashi (Xheraj)
  35. “Procese shndërrimesh ekonomike, social-politike dhe kulturore në Dardani në periudhën romake” Emine Hajderi
  36. “Rëndësia e edukimit gjuhësor në cilësinë e arsimimit dhe integrimit të të rinjve në shoqëri – një sfidë për sistemin shqiptar” Mariola Haxhiu
  37. “Korridori Vlorë-Prespë, 1081-1385” Suela Xhyheri
  38. “Amforat e Antikitetit të Vonë në Shqipëri (Shek. IV-VII M. KR)” Skënder Bushi
  39. “Fshati mesjetar i Kamenicës. Studimi i rrënojave arkeologjike-arkitektonike dhe rijetëzimi i tyre” Irklid Ristani
  40. “Statusi i pronësisë dhe institucioni i trashëgimisë në Shqipëri (1920-1939). (Me një vështrim prapavajtës prej fundit të Mesjetës)” Danja Sinani
  41. “Emigracioni politik antikomunist shqiptar 1945-1990” Drita Avdyli
  42. “Kontributi i De Radës në kërkimet gjuhësore mbi shqipen” Manjola Tërshana
  43. “Orkestrat frymore në Shqipëri” Sokol Saraçi
  44. “Marrëdhëniet shqiptaro-kineze në Luftën e Ftohtë 1955-1978″Gjon Boriçi
  45. “Letërsia e realizmit socialist: një aventurë mes realizmit dhe irealizmit” Arian Leka
  46. “Deti dhe kultura detare në botën shqiptare dhe në letërsinë shqipe (vështrim antropologjik)” Silvana Leka
  47. “E folmja e Kardhiqit, shqyrtime dialekto – sociolinguistike” Valbona Kalemi
  48. “Vëzhgime në leksikun dialektor të Rrafshit të Dukagjinit” Naim Berisha
  49. “Leksiku dialektor i të folmes shqipe të Vushtrrisë me rrethina” Abdurrahim Maxhuni
  50. “Marrëdhëniet shqiptaro-britanike gjatë luftës së dytë botërore” Armand Sheqi
  51. “Rreth ligjërimit poetik të Dritëro Agollit (Veçori leksiko-semantike dhe stilistike)” Sashenka Kamberi
  52. “Piktura murale në monumentet e kultit të krishterë në Shqipëri (shek. XII-XIV)” Era Bushi (Xhaferaj)
  53. “Romanet e Ismail Kadaresë (1963-1990) (Retorika dhe narracioni)” Gëzim Aliu
  54. “Letërsia humoristike e pasluftës – proza satirike e Qamil Buxhelit” Vjollca Rrapai
  55. “Pasqyrimi në komunikimin fjalësor të shqipes të ndryshimeve mendesiore, ideopolitike e sociokulturore në shoqërinë shqiptare moniste dhe në atë pluraliste” Diana Djaloshi
  56. “Politika e brendshme e Shqipërisë në vitet 1928-1939” Eriselda Sefa
  57. “Gjama e burrave ndër shqiptarë (Rasti i Dukagjinit dhe Mirditës)” Ledia Dushi
  58. “Dasma në Bregun e Detit, vështrim etnofolklorik (Fillimi i shek. XX – fillimi i shek XXI) Blegina Hasko Bezo
  59. “Kujtesa në gjurmën fotografike të Marubëve ose objektivi i lëvizshëm i një arkivi” Zef Paci
  60. “Demush Shala jeta dhe vepra” Vlorë Fetaj – Berisha
  61. “Kostumografia në teatrin shqiptar në Kosovë 1960-2000” Agnesa Muharremi
  62. “Estetika e folklorit koreografik dhe koreografisë së kultivuar” Aledia Kondaj
  63. “Baleti shqiptar 1950-1973” Roberta Ndokaj
  64. “Krijimi i leksikut shqip të terminologjisë teknike (Procese të krijimit, të pasqyrimit në gjuhë dhe të standardizimit)”. Gani Pllana
  65. “Tradicionalja në zhvillimin e skenografisë shqiptare” Erald Bakalli
  66. “Drama moderne në teatrin shqiptar” Esmeralda Selita
  67. “Historia e sportit edhe edukimit fizik në Shkodër 1912-1939” Benjamin Naku
  68. Analizë artistike dhe elemente të publicistikës në prozën e Petro Markos” Fatjona Memi
  1. “Gjuha dhe stili në krijimtarinë letrare të Fatos Arapit” Asime Feraj
  2. “Çështje të sinonimisë mbiemërore në gjuhën shqipe” Evis Hudhëra
  3. “Rreth leksikografisë shqipe njëgjuhëshe të shekullit XXI” Erena Haska
  4. “Veprimi i censurës mbi historishkrimin e letërsisë: Një histori letërsie e ndaluar (Studim historikp-letrar dhe krahasues)” Besa Hoxha
  5. “Veshjet shqiptare në artin pamor, në teatër dhe në kinematografi (Ndihmesa e artistëve shqiptarë në pasqyrimin dhe interpretimin e veshjeve dhe elementeve etnografike në veprat e tyre.” Merita Toçila
  6. “Letërsia e penguar dhe mitet e saj” Yzedin Hima
  7. “Dasma në Dibër” Mimoza Shqefni
  8. “Histori e pavarësisë së shqipërisë dhe konsolidimit të shtetit shqiptar” Alban Dobruna
  9. “Politika italiane ndaj çështjes shqiptare” Niko Ferro
  10. “Nacionalizmi Shqiptar në vitet 1912-1924” Sali Kadria
  11. “Dasma në Zadrimë” Leonora Ndreca
  12. “Teknikat dhe materialet ndërtimore tradicionale në banesën popullore shqiptare dhe ndërtimet e kultit” Frida Dragusha
  13. “Çështje të kohezionit gjuhësor te vepra e Ernest Koliqit” Besarta Qalliaj
  14. “Lef Nosi filolog – Studim historiko-letrar, arkeografik dhe filologjik” Edelajda Cenaj (Çepa)
  15. “Rreth klasifikimit të plotësave në gjuhën shqipe në kuadrin e teorisë së valencave” Migena Kapllani
  16. “Teatri dhe identiteti kulturor” Haqif Mulliqi
  17. “Krijimtaria folklorike për fëmijë, këngët lodra dhe ritualet” Majlinda Hala
  18. “Këngët popullore të dashurisë ndër shqiptarë” Orjona Shegaj
  19. “Shkodra përmes objekteve (Ndërtimi i identitetit urban përmes strategjive të kujtesës, monumenteve dhe muzeve)” Ermela Broci
  20. “Etnografia e ligjërimit në krahinën e Labërisë” Zamira Alimemaj
  21. “Fjalësimi dramaturgjik i botës i Et’hem Haxhiademit dhe kodet e shenjimit të tij gjuhësor në tekstualizimin artistik” Durim Çaça
  22. “Format e pashtjelluara në shqipen e shkruar të shekujve XVI-XVIII” Erzen Koperaj
  23. “E folmja e Prizrenit (Vështrim dialektologjik dhe sociolinguistik)” Muharrem Gashi
  24. “Baladat popullore te shqiptarët në Malin e Zi” Ismail Doda 
  25. “Zonat e ndërmjetme etnografike në Kosovë” Nexhat Cocaj
  26. “Institucionet politike të shtetit shqiptar 1912-1920” Elmaz Sherifi
  27. “Tradita etnomuzikore në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë” Albin Sadiku
  28. “Shteti dhe institucionet në Shqipëri 1920-1924” Albana Mema
  29. “Drishti në mesjetë”  Teuta Shala – Peli 
  30. “Kënga qytetare shkodrane: Nga ‘ahengu’ tek ‘kënga qytetare'” Edmir Ballgjati
  31. “Struktura e morfemave të shqipes në dritën e fonologjisë leksikore” Merita Hysa
  32. “Simbolikë mitike e krijimit dhe e kërkimit: poezi shqipe – poezi europiane” Brikena Smajli
  33. “Vlerat sociolinguistike të së folmes së Dibrës si urë lidhëse mes gegërishtes qendrore dhe asaj verilindore” Anila Doda
  34. “Të shkruarit në arsimin parauniversitar” Antoneta Ramaj
  35. “Kleri në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare” Nuridin Ahmeti
  36. “Politika e Austro-Hungarisë ndaj Shqipërisë 1912-1918” Elena Kocaqi
  37. “Letërsia qëllimore dhe historia e letërsisë shqipe prej fillimeve të saj deri në shekullin XX” Ermira Alija
  38. “Strategjitë narrative të romanit të Kosovës (Anton Pashku, Sabri Hamiti dhe Zejnullah Rrahmani)” Muhamed Citaku
  39. “Fushat konceptore dhe leksiko-semantike te frazeologjia e shqipes”  Manjola Zacellari
  40. “Mendimi letrar në vitet 1930 dhe vendi i Mitrush Kutelit” Arjan Llanaj
  41. “Arbërorët ndërmjet kishës perëndimore dhe asaj lindore gjatë shekujve XI-XV” Gjon Berisha
  42. “Struktura sociale e klasës punëtore në komunizëm” Olsi Lelaj
  43. “Mitet dhe letërsia e I. Kadaresë” Elida Qenami
  44. “Rreth vargjeve fjalëformuese me bazë foljen në shqipe dhe në anglishte (Vështrim leksiko-semantik)” Blerta Xheko
  45. “Folklori muzikor dhe muzika skenike shqiptare” Suzana Turku
  46. “Estetika e vallëzimit popullor shqiptar” Riselda Sejdija
  47. “Dorëshkrimet muzikologjike në Shqipëri: Pikëtakime të ndërsjellta mes muzikës bizantine dhe traditës muzikore vendëse” Holta Sina
  48. “Përkthimi i vecorive gjuhësore – stilistike të romanit të shkrimtarit britanik Tomas Hardi “Tesi Id’Erbervileve’ në gjuhën shqipe dhe në gjuhën spanjolle” Leonard Rapi
  49. “Formimi dhe funksionimi i terminologjisë së agromekanikës në shqipe në përqasje me anglishten” Arjan Shumeli
  50. “Balada si paratekst në letërsinë shqipe-vështrim krahasues ndërballkanik” Ermira Ymeraj
  51. “Rite, doke dhe zakone të martesës në Tiranë dhe rrethinat e saj” Sabina Vaqarri
  52. “Miti i malit në letërsinë shqipe: Fishta, Koliqi, Migjeni, Camaj”  Rovena Vata
  53. “Marrëdhëniet shqiptaro-turke 1920-1939”  Hasan Bello
  54. “Vepra e dramatizuar: Midis letërsisë dhe teatri” Donard Hasani
  55. “Aspekte të mënyrës së jetesës në rrethinat e Tiranës (Fillimi i shek XX-shek XXI)”  Manjola Xhaferri 
  56. “Poezia shqipe si histori letrare”  Gazmend Krasniqi
  57. “Arsimi në Shqipëri në vitet 1925-1939”  Robert Gjedia
  58. “Kostumografia Popullore dhe Elemente të saj në Artin Pamor” Abaz Hado
  59. “E folmja e Rahovecit me rrethinë” Fridrik Dulaj
  60. “Ndihmesa e Justin Rrotës në gjuhësinë shqiptare” Rexhep Osmani
  61. “Prirje dhe dukuri të romanit bashkëkohor shqiptar” Arben Prendi
  62. “Rite e simbole në ceremonialin e dasmës tradicionale” Albana Velianj
  63. “Bota ilire dhe ekspedita e Jul Çezarit” Nermin Basha
  64. “Kosova gjatë shekujve XIII- XV”  Bedri Muhadri
  65. “Balada shqiptare në kontekst ndërballkanik”  Olimbi Velaj
  66. “Marrëdhëniet juridike pronësore në Shqipëri në vitet 1925-1939” Yllka Rupa
  67. “Trashëgimia kuturore albanologjike në rrjetin global” Shpend Bengu
  68. “Shkolla Letrare Françeskane e Shkodrës” Kastriot Marku
2017 © AKADEMIA E STUDIMEVE ALBANOLOGJIKE. TË GJITHA TË DREJTAT TË REZERVUARA.
Ky portal është aktualisht në proces ndërtimi dhe përpunimi të informacionit.
+